Joceyngranger323 Joceyngranger323
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

A 58 kg counterweight on a trebuchet is raised to a height of 3.1 meters. Calculate how much potential energy it has

Respuesta :

quasarJose
quasarJose quasarJose
  • 03-02-2021

Answer:

1762.04J

Explanation:

Given parameters:

Mass of counterweight  = 58kg

Height  = 3.1m

Unknown:

Amount of potential energy  = ?

Solution:

The potential energy of a body is the energy due to the position of the body.

It is given as:

 Potential energy  = mass x acceleration due to gravity x height

So;

 Potential energy  = 58 x 9.8 x 3.1  = 1762.04J

Answer Link

Otras preguntas

describe the global infection and deaths due to HIV/Aids from 2001 to 2012.​
London baked 4 batches of 48 cookies. She packed 12 bags with an equal amount of cookies. How many cookies are in each bag?
How do I graph this
You're in a car listening to Ransom for 10 minutes. You send 20 texts in that time. You then listen to Panini for 30 minutes and send 30 texts in that time. How
If today is Monday and it is a 1st Quarter moon, what phase will it be on Thursday?
A. Region C B. Region D C. Region A D. Region B
FREEEEEEEEEEEE POINTS 22+22=??? :)
постройте график функции у=-2х^2+4х-2 и найти координаты вершины параболы
Read the excerpt from “Before Giving to a Charity.” The safest way to give on social media or through crowdfunding is to donate to people you know who contact y
(5x^2-7)-(-4x^2+6x-3)