Luhh54566
Luhh54566
02-02-2021
Physics
contestada
Ran 300 meter in 40 seconds, what is the speed?
Respuesta :
pinkygardea
pinkygardea
02-02-2021
Answer:
7.5
Explanation:
Speed= distance/ time
Speed= 300m/40sec
Speed= 7.5m/s
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 37+ )
Otras preguntas
How did both participating in the North Atlantic Treaty Organization and joining the United Nations represent a shift in US foreign policy?
Express 10cm as percentage of 50cm
"Systems of Linear Magic" DIRECTIONS You are given the following system of equations. Answer the questions below using this system. 1st Equation: 4x + y = 7 2nd
name the organelles which are abundant in pancreas​
16. Out of 119 student, it was found that 16 drink neither coke nor pepsi, 69 drinks coke and 39 drink pepsi. Then a) Show the above information in Venn diagram
Write this number in standard form: 5,000,000 + 200,000+ 8,000 + 400+60+9
The properties of an element depend on the electron structure within its atoms. The electrons are arranged in different orbitals, at different energy levels an
math questionawdAawdadaDaWD
if angle X is an acute angle with tan X = 8/7, what is the value of sec X?
name the branch of science that involves classification of species.Scientists have found containing fossilized cyanobacteria (blue-green algae). They show that