allysonkriscourtney allysonkriscourtney
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

what is the total distance traveled by a bike rider who rides for three hours at 40 km/hr and then two more hours at 50 km/hr?

Respuesta :

fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

220 km

Explanation:

3 hours at 40 km/hr

40 km = 1 hour

40 km times 3 = 120 km

2 hours at 50 km/hr

50 km = 1 hour

50 times 2 = 100 km

Total distance

120 km + 100 km = 220 km

Answer Link

Otras preguntas

Solve 3x-1=10 A) 3 B) 11/3 C) 3/11
(PLEASE HELP) What area of the Earth's mantle is the densest? A.The entire mantle has the same density. B.the area nearest to the Earth's crust C.the area in-
What is 4.95 +4883.83
A die of unknown bias is rolled 20 times, and the number 3 comes up 6 times. In the next three rounds (the die is rolled 20 times in each round), the number 3 c
Jill earns $15 per hour babysitting plus a transportation fee of $5 per job. Write a formula for E, Jill's earnings per babysitting job, in terms of h, the numb
If the force of gravity changes, what happens to the mass of an object?
According to their party platform, the Democratic party would likely oppose an effort to __________. a. alleviate poverty b. remove business regulations c. refo
Is 11/20 and 17/40 and 1/12 either a repeating decimal or a terminating?
This number is 0.02 more than 5 and 5 tenths
the product of a number w and 737