kianamims02 kianamims02
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2.
how many moles of H2, could be made from 27.6g H2O?

Respuesta :

2021FOLLOWme
2021FOLLOWme 2021FOLLOWme
  • 02-02-2021

Answer:

A)27.6g H2O x (1 mole H2O/ 18.02g H2O) x (1 mole H2/ 2mole H2O)

= 0.766 mol H2 x 6.022 x 10^23

= 4.61 x10^23 molecules

B)12.9g H2O x (1 mole H2O/ 18.02g H2O) x (2 mole Na / 2mole H2O)

=0.716 mol Na x 6.022x 10^23

= 4.31 x 10^23 atoms

Explanation:

I hope it's help

Answer Link

Otras preguntas

Create ppt Manufacture of nitrogenous fertilizers – calcium cyanamide, ammonium Nitrate
The typical stepwedge is constructed of? 1) aluminum 2) steel 3) wood 4) copper
TPRS is a parallelogram. Identify m/R.
According to Deuteronomy 6, how are we to teach God’s commandments?
(05.01 HC) I'll give you fifty points Prove that a line that divides two sides of a triangle proportionally is parallel to the third side. Be sure to create and
Which combination of light wavelengths (colors) and light intensity resulted in the quickest flowers? Red, white, far red led light. 8. In the Notebook Short-da
HELP ME PLEASE!!!! 50 POINTS!!!!What type of inheritance pattern does the pedigree illustrate?​
How does the Heart pump blood to the entire body?
How many glasses of lemonade are made with 4 lemons? How many glasses of lemonade are made per lemon? Click or tap the correct number from each drop-down menu
Who is the chief minister of Assam?