EsmeraldaB2005
EsmeraldaB2005 EsmeraldaB2005
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams of sugar are in 50 mL sample of a 2.4 sucrose solution?

Respuesta :

ardni313
ardni313 ardni313
  • 02-02-2021

Mass of sucrose : = 41.076 g

Further explanation

Given

50 ml sample of a  2.4 M sucrose solution(C₁₂H₂₂O₁₁)

Required

Mass of sugar

Solution

Mol sucrose :

= M(molarity) x V(volume)

= 2.4 x 50

= 120 mlmol

= 0.12 mol

Mass of sugar :

= mol x MW

= 0.12 x 342,3 g/mol

= 41.076 g

Answer Link

Otras preguntas

How does transpiration play a  role in the water cycle ?
.is a pot holder a conductor or a insulator
How is the numeral 35.012 written in words and why
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
What is the numerator or denominator of 4/5
What is a direct combination reaction?
.is a pot holder a conductor or a insulator
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t