actuallychaise actuallychaise
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

If the density of a diamond is 3.5 /cm^ 3 what would be the mass of a diamond whose volume is 0.5 cm ^ 3 ?

Respuesta :

quasarJose
quasarJose quasarJose
  • 03-02-2021

Answer:

1.75g

Explanation:

Given parameters:

Density  = 3.5g/cm³

Volume  = 0.5cm³  

Unknown:

Mass of the diamond  = ?

Solution:

Density is the mass per unit volume of a substance

  Density  = [tex]\frac{mass}{volume}[/tex]  

So;

  Mass  = 3.5 x 0.5  = 1.75g

Answer Link

Otras preguntas

The first step when dividing 9m2 − 4m − 6 by 3m is shown. Which could be the next step? 3m − − 3m − − 3m − − 3m − −
1. People of color make up the majority of the population in how many states? A. Two B. Three C. Four D. Five
Jajakskssjjsskzkzjjzzjsjsjsjzjzjzj please answer
Here is the actual data from the 2nd generation of Mendel's experiments. Calculate the ratio of dominant offspring to recessive offspring for each characteristi
what events under the rule of August helped the Roman Republic becor Empire?​
Which contribution to Roman society did Virgil make? (4 points) a He wrote the Odyssey. b He wrote the Aeneid. c He recited Roman laws. d He built the Panth
please help me lol i’ll give brainliest
PLEASE TELL ME A ANSWER!!!
Evaluate 7h + 3, if h = 2
Im a little stuck can I have some help?