kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

Uranus has a force of Gravity of 8.87 m/s^2. Sam has a MASS of 85 kg. What is his weight in Uranus? *

Respuesta :

Xema8 Xema8
  • 06-02-2021

Answer:

Explanation:

Weight = mass x gravity

mass given = 85 kg

gravity = 8.87 m /s²

Weight = 85 x 8.87 = 753.95 N .

Weight on Uranus = 753.95 N .

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression for the given values of the variables. 4(2m-n)-3(2m-n); m=-15 n=-18 A. 3 B. -3 C. -12 D. 16
What makes an irrational number irrational?
Which number produces an irrational number when multiplied by 0.4? A. B. 0.444... C. 3 D.
What might be the consequence of malfunctions in any of the body systems?
What latin phrase is used with the primary authors name when a book has more then three authors?
How did the united states assert itself as an independent nation
Why is predation considered a biotic factor in marine systems? A.) It allows for more offspring to be produced. B.) It involves interactions between living th
What are the risks of logging into a system routing as “root” or some other administrative identity?
List several things that geographers can map using remotely sensed data
Determine what type of decimal number each fraction converts to. The fraction 11/25 converts to a _____ decimal number. The fraction 4/9 converts to a _____ d