Jazzyj295 Jazzyj295
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

What is a speed of 55 mph equivalent to in units of m/s? (1 mile = 1609 m, 1 hour = 3600 s)

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 06-02-2021

Answer:

24.58 m/s

Explanation:

Given that,

Speed of an object = 55 mph

We need to find the equivalent unit in m/s

We know that,

1 mile = 1609 m

1 hour = 3600 s

So,

[tex]55\ mph=\dfrac{55\times 1609\ m}{3600\ s}\\\\=24.58\ m/s[/tex]

So, the required speed is 24.58 m/s.

Answer Link

Otras preguntas

In an experiment, the independent variable is what?
Why should people got to the west?
Three boxes are stacked one on top of the other. One box is 6 feet 5 inches tall, one is 4 feet 6 inches tall, and one is 5 feet 7 inches tall. How high is the
Please someone help me answer my question need help
A) (m+n)/30stB) 30(m+n)/stC) 30(mt+ns)D) 30(mt+ns)/stE) mt+ns/30st
What major religious event occurred between Puritanism and Colonialism? a.Commitment of Faith b.First Great Awakening c.Religious Freedom Movement d.The Las
Just number 1 ASAP please
Which term best describes the movement of water molecules in and out of a cell
What kinda of file has a name that ends with .gif???
I am dying from these math questions