nayhalywilliams
nayhalywilliams nayhalywilliams
  • 04-01-2021
  • Physics
contestada

A 5-N force is applied to a 3-kg ball to change its velocity from +9 m/s to +3 m/s. What is the impulse?

Respuesta :

masbrosur
masbrosur masbrosur
  • 04-01-2021

Answer:

-18 Nm

Explanation:

Impulse = Change of Momentum

I = ∆p

I = mv2 - mv1

I = 3 x 3 - 3 x 9

I = 9 - 27

I = -18 Nm

Answer Link

Otras preguntas

Question: Why did I learn English not fast ?
What is the theoretical yield, in grams, of potassium nitrate?
x = 21 and y = 6 solve for the proportionality.
Evaluate the following | -8 | = |15| =
A space shuttle S is sent to service the Hubble Space Telescope H which is in a circular orbit 6.0 x 105m above the Earth's surface. The space shuttle finally r
PLEASE HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!
what time will it bein South Africa if it is 8p.m in Japan?​
What is 3-1 and 3/4????????
what was the importance of the anglo oriental college
Mary has a coupon for $10 off video games. The table shows the relationship between the price of a video game in dollars (p) and the price Mary would actually p