fatimalolipop19 fatimalolipop19
  • 04-01-2021
  • Chemistry
contestada

50% by mass of a 2.2 moles
mixture of He and Ar gasses .
Calculate the mole number of He
in the mixture?

Respuesta :

ardni313
ardni313 ardni313
  • 07-01-2021

Mol He in the mixture = 2

Further explanation

Given

50% by mass

2.2 moles of mixture

Required

The mole number of He

Solution

50% by mass⇒ mass of He : mass of Ar = 1 : 1

Mol He = 2.2 - mol Ar

mass He = mass Ar

mol x MW He = mol x MW Ar

(2.2-mol Ar) x 4 = mol Ar x 40

8.8 - 4 mol Ar = 40 mol Ar

8.8 = 44 mol Ar

mol Ar= 0.2

mol He = 2.2 - 0.2 = 2

Answer Link

Otras preguntas

The first newspaper on the American continent began operation in ?1690164016801660​
Which of the following involves a chemical reaction? evaporation combustion condensation dissolution
what number is missing in the fractions to have a LCD of 48? 2/3, 1/?, 1/8 A.2 B.6 C.12 D.16
6 divided by 1 over 5
Please pick the right ones
what is 23multiplied by 52
A small bat can eat up to 1,000 mosquitos in an hour. How many mosquitoes can a small bat eat in 20.4 hours? Express your answer in scientific notation
When the Supreme Court tried to prevent the removal of the Cherokee, many Georgians O happily accepted the decision. O invited the Cherokee to remain in the st
Refer to the original data. The company is discussing the construction of a new, automated manufacturing plant. The new plant would slash variable expenses per
2.3 yards into inches