calebcoolbeans7476 calebcoolbeans7476
  • 04-01-2021
  • Physics
contestada

What is the net work done to lift a 6 kg block a height of 5.3 meters and then lower it back to the ground where it started?

Respuesta :

pstnonsonjoku
pstnonsonjoku pstnonsonjoku
  • 04-01-2021

Answer:

636 J

Explanation:

The weight of the block is =mg = 6kg × 10 ms-2 = 60 N

Since it was raised and dropped back to it's original position, distance = 5.3 × 2 = 10.6 m

Work done = 60N × 10.6 m = 636 J

Answer Link

Otras preguntas

What two elements should be in an essay
What is the value of sin(A)??
One of the following properties was originally used to arrange elements on the periodic table, but is no longer used to organize the modern version. Which prop
A conclusion drawn from suggested ideas is an ___
Every time you drive you will experience a _________ combination of driving conditions and environments.
Why does he be so bad
Can someone show me the steps to solve the problem?
A balloon inflated with three breaths of air has a volume of 1.7 L. At the same temperature and pressure, what is the volume of the balloon if five more same-si
DO NOT COMMENT IF YOU AREN’T GOING TO HELP. Create a real-life situation and create a system and show how it might be modeled algebraically with a system of eq
In hard times by Charles dickens, Mr. gradgrind is the depicted as Innovative and ambitious Protective and respectful Rigid and narrow-minded Worldly and cle