saldivarmia25
saldivarmia25 saldivarmia25
  • 03-01-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are present in a 5.8 g sample of copper?
A. 11
B. 0.091
C. 0.91
D. 5.5 x 10^22
please i need this for my finals ​

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Explanation:

Molar mass of Cu = 63.5g/mol

Moles of Cu

= 5.8g / (63.5g/mol) = 0.091mol (B)

Answer Link

Otras preguntas

HELP Use PRT to Sovle * Find P * I =14,400 R=8% T= 30 years 8%=.08
which of the following is the correct path that water takes once it enters a plant. A. Leaves,stems and roots. B. Roots,leaves,stems, C.stems,roots,leaves D.roo
what are two methods of active transport ?
Apples are part of which factor of production? A. land B. labor C. capital D. scarcity
I don't understand this, and I need the answer, and I don't even know how to do it...its on a test tomorrow
Bonds that form between two nonmetal atoms are usually ionic bonds. Please select the best answer from the choices provided T F
Pathogens can be transmitted through contact with surfaces like doorknobs and countertops. a. True b. False
Which of the following items is used to protect your computer from unwanted intruders? Cookies browser firewall server
117 km : cm A 217 B 2.170 C 2 l .700 D 217.000
Given quadrilateral TUVX ~ quadrilateral MNOP and VX = 5, XT = 10, and OP = 7, what is PM?