jandichristopher jandichristopher
  • 02-01-2021
  • Chemistry
contestada

I want to prepare 4 Liters of 0.25 M aqueous sodium chloride solution. How many grams of the salt will I need to weigh out?

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 03-01-2021

Answer:

Mass = 58.5 g

Explanation:

Given data:

Volume of solution = 4 L

Molarity of solution = 0.25 M

Grams of NaCl required = ?

Solution:

Formula:

Molarity = number of moles / volume in L

By putting values,

0.25 M = number of moles / 4 L

Number of moles = 0.25 mol/L × 4 L

Number of moles = 1 mol

Mass in gram:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 1 mol × 58.5 g/mol

Mass = 58.5 g

Answer Link

Otras preguntas

if the surface area of a sphere is 48.3cm^2, find its diameter. PLEASE HURRY
Graph the inequality of x>15​
HELPPP47 The figure below shows Andrew's plan for a deck. 24 ft 22 ft 12 ft 33 ft [not drawn to scale] Find the area, in square feet, of the deck. Show your wor
Por favor, seleccione la mejor palabra para complementar la siguiente oración : La gente de esta ciudad __________ muy simpática. siente es dice vive
Why did the chicken cross the road
Why is it important to plan early for your retirement? That way you can choose the right major in college. In order to take advantage of the power of compoundin
What is the refusal to buy something called?
what's the main purpose of a personality test?
Define values in your own interpretation.
why did they play a role against the violation of human rights​