theodorebailey2660
theodorebailey2660 theodorebailey2660
  • 02-01-2021
  • Chemistry
contestada

Question 11 of 31
What is the molarity of 820 mL of Kl solution that contains 36.52 g of KI?
The Periodic Table
A. 45 mol/L
B. 0.27 mol/L
C. 2.7 x 10-4 mol/L
D. 0.45 mol/L

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 03-01-2021

Answer:

Molarity = 0.27 M

Explanation:

Given data:

Volume of solution = 820 mL (820/1000 = 0.82L)

Mass of KI = 36.52 g

Molarity of solution = ?

Solution:

Number of moles of KI:

Number of moles = mass/molar mass

Number of moles = 36.52 g/ 166 g/mol

Number of moles = 0.22 mol

Molarity = number of moles / volume in L

Molarity = 0.22 mol / 0.82 L

Molarity = 0.27 M

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean if you can barely swallow?
Which best describes what occurred during the détente era?
Which figure emerged from the August Coup as a national hero in Russia?
In which sentence is the fraction written correctly? A. Jessie has finished one-quarter of her paper route. B. The hungry boy ate seven-eighths of the pizza.
Proposed answer to a scientific question. A. Homeostasis B. Hypothesis C. Theory D. Protein
A transfer of heat within a liquid or gas that involves warm particles moving in currents is a convection. b connection. c correction. d conduction.
What if nitrous oxide gas doesn't work on me?
Below is a graph that shows the eating habits of a goldfish in an aquarium over a two day period. At which of the following times during the next day (Wednesday
how many times greater is 1 mile than 1 foot
125 divided by 32 equals what