marializ88
marializ88 marializ88
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

Kylie has a mass of 54 kg and is jogging at a velocity of 3 m/s what is Kylie’s kinetic energy?

Respuesta :

18308287
18308287 18308287
  • 03-12-2020
A :-) KE = 1 by 2 mv^2
Given - m = 54 kg
v = 3 m/s
Solution -
KE = 1 by 2 mv^2
KE = 1 by 2 x 54 x 3
( cut 2 and 54 because 2 x 27 = 54 )
KE = 27 x 3
KE = 81 J

.:. The kinetic energy is 81 joules.
Answer Link

Otras preguntas

does right circular cone have apex?
How many tigers were estimated to be living in the Far East in 2008?
Which 2 numbers are greater than 3/5 1/4 , 0.68 , 2/3 , 0.599 , 1/2
Which sentence is not an example of a scientific hypothesis? Wearing helmets when riding a bike will increase.A) the safety of cyclists.B) the incidence of bike
Which of the following trigonometric inequalities has no solution over the interval 0 ≤ x ≤ 2π radians? 1) cos(x) < 1 2) cos(x/2) < 1 3) csc(x) < 1 4)
How do i write n=600/p-5 inversed?
Janie's total trip to and from school is 0.68 of a mile. How far did she walk if she makes this trip 27 days last quarter?
how do we find the area of the quadrilateral
Find the x and y intercepts y=6x+12
5/6 divdide-3/2 i need this for study