your89432fboi your89432fboi
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

A force of 20 N acts upon a 5 kg block. What is the acceleration of the object.

Respuesta :

lailaTD2272003
lailaTD2272003 lailaTD2272003
  • 03-12-2020

Answer:

4m/s/s

Explanation:

a=f/m

m=5kg

f=20N

20/5=4

(N=kg-m/s/s)

Answer Link
18308287
18308287 18308287
  • 04-12-2020
A :-) F = ma
a = F by m
Given - F = 20 N
m = 5 kg
Solution -
a = F by m
a = 20 by 5
( cut 5 and 20 because 5 x 4 = 20 )
a = 4 m/s^2

.:. The acceleration is 4m/s^2.
Answer Link

Otras preguntas

How was the great cultural revolution carried out and it’s impact on China
One of the most important steps in writing an informal report is that of a. gathering information. b. incorporating figurative language. c. using the direct org
WILL MARK BRAINLIEST!! help with the circled one please
a neutral atom would become an ion that has a charge of 2 plus By?​
Which statement is most clearly based on evidence supplied in the Venona Papers?
How did the mining industry affect future industries in the Indian Territory? A. It encouraged miners and settlers to leave the territory. B. It made it more di
PLEASE HELP ASAP!!! The government of the United States A. Wanted to preserve the culture of native American tribal groups. B. Worked hard to prevent white sett
how did the ideas of Thomas Jefferson influence the supporters of American expansion?
allan has 84 baseball cards. this is 19 fewer cards than mike. how many baseball cards does mike have​
admonish in a sentence