antwibaffour
antwibaffour antwibaffour
  • 03-12-2020
  • Chemistry
contestada

Question 1
How many atoms are there in 0.3 mol of
sodium? [L = 6.02 x 102 mot')​

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 03-12-2020

Answer:

1.806 × 10²³ atoms

Explanation:

The number of sodium atoms can be found by using the formula

N = n × L

where n is the number of moles

N is the number of entities

L is the Avogadro's constant which is

6.02 × 10²³ entities

From the question we have

N = 0.3 × 6.02 × 10²³

We have the final answer as

1.806 × 10²³ atoms

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

How do figure out 120/f = 1.2?
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
A picture frame for a square picture has an area of 80 square inches. What is the length of the picture?
contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g
solove. draw and lable a tape diagram to subtract tens. write the new number sentence.a. 23 - 9 = 24 - 10 =
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g