aduncan580 aduncan580
  • 02-12-2020
  • Chemistry
contestada

A 10g sample of Fe reacts with O to form 18.2g of FeO. How many grams of O reacted?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 09-12-2020

Answer:

Mass of O = 8.2 gram

Explanation:

Given:

Mass of Fe = 10 g

Total volume = 18.2 g

Find:

Mass of O

Computation:

Using Conservation of total mass

Total volume = Mass of O + Mass of Fe

18.2 = Mass of O + 10

Mass of O = 8.2 gram

Answer Link

Otras preguntas

A number cube is rolled 24 times and lands on 2 four times and on 6 three time. Find the experimental probability of not landing on a 6
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
What is the main religion of Latin america
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
when we look at a leaf, we see the colors of light that are reflected off its surface. how does the relatively low flow of oxygen in green light?
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?