colbykey15 colbykey15
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

An object starts at 11 m/s with an acceleration of 12 m/s? What is its velocity after 4.5 seconds?

Respuesta :

furw
furw furw
  • 03-12-2020

Answer:

65 m/s

Explanation:

v=v0+at <=> v = 11 + 12 t ∧ t = 4.5 s <=> v = 11 + 12×4.5 <=> v = 65 m/s

Answer Link

Otras preguntas

What's the other term for: explosive or changing very quickly
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
The diameter of a cylinder is 6 feet 6 inches. The height of a cylinder is 12 feet 3 inches. What is the surface area?    (feet squared)What is the volume?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
What's the other term for: explosive or changing very quickly
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu