reagan16241 reagan16241
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

What is the velocity of the rock after 3.00 seconds (the rock is falling from a cliff)

Respuesta :

mariamibrahim223
mariamibrahim223 mariamibrahim223
  • 26-01-2021

Answer:

29.4 m/s

Explanation:

Using the formula: V=Vi + g.t

where V: final velocity, this is  what you want.

Vi: initial velocity, equals to zero as it is falling from rest.

g: acceleration due to gravity = 9.8

t: time, which equals 3 sec.

Answer Link

Otras preguntas

What effects did the battle of bunker hill have?
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
What Is the Richest Country in the World?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
What Should I Know About Nigeria?
how do I divide a fraction to a decimal
Find the next two terms in the following sequence. 13, -5, -35, -77,...
How do you solve p+9 <7 AND graph it???
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
what is the full definition of adaptation?