madison1587
madison1587 madison1587
  • 02-12-2020
  • Chemistry
contestada

If a 50kg car is pulling a 30kg car, how much force would be required to accelerate the cars at 2m/s/s?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 07-12-2020

Answer:

160N

Explanation:

The force required to accelerate the two cars can be calculated thus:

F = m × a

Where;

F = force (Newton)

m = mass (kg)

a = acceleration (m/s²)

However, according to the question, a 50kg car is pulling a 30kg car, which means that the mass of the two cars is 50kg + 30kg = 80kg.

a = 2m/s²

F = ma

F = 80 × 2

F = 160N

Answer Link

Otras preguntas

how much grams of sugar is in a bottle of sprite (20 FL OZ)
Explain what the expression (5903+1250)x6 means
Salvation can only be an act of individual works. True False
Which equation, when graphed, has x-intercepts at (2, 0) and (4, 0) and a y-intercept of (0, –16)?
Describe how the south felt about being military districts
-x=2-3x+6 solve for x
If a garden box has a perimeter of 27 and a half feet and the length is 9feet what is the area of the garden box
Tina has 16 pop CD's, 6 classical, And 2 rock. Tina chooses a CD at random. what is the probability she does not choose a classical CD?
Identify the factors of 15ab + 35a - 6b - 14. (5a - 2)(3b + 7) (5a + 2)(3b - 7) (5a - 7)(3b + 2) (5a + 7)(3b - 2)
I need to figure out the volume and do all the work can u help me