Lanahamdan600 Lanahamdan600
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

It takes serina 0.25 hours to drive to school. Her route is 16km long . What is serina’s average speed on her drive to school

Respuesta :

yellowsunflower7069
yellowsunflower7069 yellowsunflower7069
  • 02-12-2020

Explanation:

distance=16km=16000m

time=0.25hours=1/4hr=15min=900sec

speed=dist./time

=16000/900=160/9=17.777m/s

speed=17.78m/s (rounded)

Answer Link
MaryamInaya
MaryamInaya MaryamInaya
  • 02-12-2020

Answer:

64

Explanation:

Avg. speed = total distance/total time

Avg. speed= 16km/0.25h

Avg. speed= 64km/h

Answer Link

Otras preguntas

what is the irony in the chapter A Remarkable Rocket
Evaluate the following | -8 | = |15| =
PLEASE HELP ME!!!What is DE?​
Find the value of x.
What type of solution is made from a mixture that contains 445.83 g NaNO3 in 486 g of water at 30 oC? The solubility of sodium nitrate at 30 oC is 95.0g NaNO3/1
An hourly employee needs to fill out her time sheet. What information must the employee enter in the chart before getting paid? total hours worked day of the we
(3, 5), (−3, r), m=34
Explain the NAture Vs. Nurture Argument. In your analysis you must include the ideas of instincts, drives, and tabula rasa
can someone pls help with this, I would appreciate it
Tú siempre [blank]!la niña favorita de la familia.