traceyredwood traceyredwood
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

A race car starts from rest and accelerates down a track at a rate of 3.0 m/s2
How fast is the car moving after 10 seconds?

Respuesta :

TheSection
TheSection TheSection
  • 02-12-2020

Answer:

30 m/s

Explanation:

We are given:

Initial Velocity (u) = 0 m/s

Acceleration of the Car (a) = 3 m/s²

Time Interval (t) = 10 seconds

Speed of the Car After 10 seconds:

From the First equation of motion:

v = u + at

replacing the given values

v = 0 + (3)(10)

v = 30 m/s

Hence, the car is moving at a velocity of 30 m/s after 10 seconds

Answer Link

Otras preguntas

( Please Help) The northern portion of Canada is covered by boreal forests, which are characterized by A) Replanted rows of oak trees. B) thickly grown rain
(0,0) represents the
What is the value of 19 + 5a4 – 3b2 when a = 2 and b = −4?
A bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate.
What would most likely happen if a person increased the amount of saturated fat in his or her diet
what is 2096 to the nearest thousand
"John Marshall has made his decision. Now let him enforce it!" Andrew Jackson, 1832 What is President Jackson referring to in this statement? A) The Treaty of
What is the mass of a truck if it produces a force of 14,000n while accelerating at a rate of 5m/s?
What is the approximate area of the shaded region? A. 178.5 square centimeters B. 100 square centimeters C. 78.5 square centimeters D. 21.5 square centimete
How did feudalism help Germany?