valentinewalker valentinewalker
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

A 7.2 L balloon at 2 atm of pressure has its pressure reduced to 0.5 atm. What is the new size of the balloon, in liters?

Respuesta :

nobleswift
nobleswift nobleswift
  • 01-12-2020

Explanation:

using Boyles law: which shows the relationship between pressure and volume, when temperature Is kept constant

P1V1 = P2V2

2 x 7.2 = 0.5 x V2

14.4 = 0.5 x V2

V2 = 14.4/0.5 = 28.8 L

Hence the new size of the balloon in litres is 28.8

Answer Link

Otras preguntas

answer this question please om
How does meiosis differ from mitosis? 1) it decreases the amount of cells. 2) it increases a lot of DNA. 3) it reduces the amount of DNA 4) and increases the n
nesecito las respuestas
In Shakespeare's "Romeo and Juliet," the main focus is the tragic love story between Romeo and Juliet. However the play also tells the story of fighting between
Over what interval is the function in this graph increasing? AY 5 O A. -33x2 B. -43x3-2 O C. -5 sxs 5 OD. -2 sxs 3
I need help on this question pls
What is the value of x?
simplify√50-3√2(2√2-5) -5√32​
In a colony, there are 55 members. Every member posts a greeting card to all themembers. How many greeting cards were posted by them?​
12^-2 in the simplest form