josuejr20042010 josuejr20042010
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

A dumbell has a mass of 95 kg. What force must be applied to accelerate it upward at 2.2 m/s2?

Respuesta :

18308287
18308287 18308287
  • 01-12-2020
A :-) F = ma
Given - m = 95 kg
a = 2.2 m/s^2
Solution -
F = ma
F = 95 x 2.2
F = 209

.:. The force is 209 N
Answer Link

Otras preguntas

Were Cassius’ and Brutus’ deaths the work of fate or free will? Explain the ways that their deaths address the theme of fate vs. free will.
Which word best completes the following sentence? ¿Me ___ tú a París algún día? A. Llevaré B. Llevaras C. Llevarás D. Llevares
Roberts frost poem mending wall what is the narrators neighbor growing on his land
Jackson bought a water heater for $218 that was originally priced $436 what is the discount as a percentage
SOMEONE HELP I NEED IT BAD!!! solve for x
What often happened to African residents of regions that became rich due to exports of local natural resources? A. Many lost basic civil rights and fell into
If sugar contains 41.86% carbon and 6.98% hydrogen what % of sugar is oxygen
Please help me with this??
WILL MARK BRAINLIEST I dont know what topic this is What is the capital of Arkansas?
about what percentage of kids go to optional school, or use this cite to text