crene55 crene55
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

If the 50 kg object slows down to a velocity of 1 m/s, how much kinetic energy does it have?

Respuesta :

kaitzekos
kaitzekos kaitzekos
  • 01-12-2020

Answer:

KE = 25

Explanation:

KE = 1/2 m v^2

KE = 1/2 (50) (1)

KE = 25

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! Idk if I’m right
Which Middle English dialect was used in the writing of The Canterbury Tales?
Incoming and Entering, Synonyms Antonyms or Neither
Claude monet created the majority of his work in his garden true or false
All of the following are ways we constantly communicate to those around us except ______. a. intent b. gestures c. facial expressions d. postureAll of the follo
Sherona is very good at standardized tests and frequently scores very high. she has poor work habits and often turns in her assignments late. teachers overlook
The delegates to the Congress of Vienna formed the Kingdom of the Netherlands by uniting the Austrian Netherlands and the Dutch Republic. They gave independence
How did prehistoric people find the America’s
The urethra extends from the:
how do I help my son with these were problems I have no clue how to do