jaydagarza86 jaydagarza86
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles are in a 111.5 gram sample of sodium chloride, NaCl?

Respuesta :

Sentient
Sentient Sentient
  • 01-12-2020

Answer: 1.91 moles

Explanation:

First you want to find the molar mass of NaCL

Na = 22.99g  Cl = 35.45g

22.99g + 35.45g = 54.44g

Then divide 111.5g by 54.44g and this will give you moles.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 1-18+25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
How do three planes intersect at one point?
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
What is the value of 1-18+25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
What Was Jackson’s perspective on the McCulloch v. Maryland Supreme Court Case
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y