cren2aMad4easebake
cren2aMad4easebake cren2aMad4easebake
  • 03-10-2016
  • Physics
contestada

How much force is required to accelerate a 5 kg mass at 20m / s2?

Respuesta :

MonsieurPengu
MonsieurPengu MonsieurPengu
  • 03-10-2016
F= 5*20 = 100 Newton
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of maintaining academic integrity? A. Using graphs, tables, or diagrams that someone else created, without citing
Which is true? A 11.949 > 12.000 B 14.887 < 14.097 C 17.0010 > 17.0100 D 19.0929 < 19.7893
Change 24 yard per second into feet per second
6+8x-9=11x+14-3x is always true sometimes true or never true?
Question 24 (multiple choice) Your employer is required by FICA to deduct a percentage of your income as taxes for ____________. A. union dues B. health insuran
What number needs to be added to complete the square of x2 – 3x = 7?
a__________________ is a landform with high elevation and a more or less level surface
#31-37. or you can doone problem and explain it thx
criminal law is best described as laws that
Help me with these questions