T2rangelana
T2rangelana T2rangelana
  • 03-10-2016
  • Physics
contestada

A diamonds mass is 5.28g and its volume is 2cm cubed whatsthe density

Respuesta :

jones3975 jones3975
  • 03-10-2016
density = mass/volume, so density=5.28g/2cm
Answer Link

Otras preguntas

Please help this is due 3/5/20! If you had to interview a worship pastor what are some of the questions you might ask?
In a certain lottery, three white balls are drawn (at random) from ten balls numbered from $1$ to $10$, and one red SuperBall is drawn (at random) from ten ball
What is taler 64 inches or 152.4 centimeters
Una sustancia que ocupa el volumen de 70mL y una masa de 165g
Can I convert Points into brainliest?
What steps do SERM companies take to ensure that the customers leave with more than an experience?
Solve the formula I=Prt to find the time, t, when P=$1,200, I=$81, and r=2.7%
When federal courts are evaluating digital evidence from computer-generated records, what exception is applied to hearsay?'
change improper fraction to mixed number 10/7​
"Sort the following objects as part of the system or not."An 80-kg quarterback jumps straight up in the air right before throwing a 0.43-kg football horizontall