mmusallam
mmusallam mmusallam
  • 02-10-2016
  • Chemistry
contestada

Magnesium is a light metal with a density of 1.74 g/cm3. What volume is occupied by 1.35 kg of magnesium?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2016
Density = mass / volume

We know the density and the mass of magnesium. 

First, convert 1.35 kg into g:
1 kg = 1000 g
1.35 kg = 1350 g

Now, substitute the values for density and mass into the equation.
1.74 = 1350 / volume ---> Multiply both sides by 'volume':
1.74 x volume = 1350 ---> Divide both sides by 1.74 to find the volume:

volume = 775.86 g/cm^3 (2.d.p.)


Answer Link

Otras preguntas

Economic effects of poor service delivery
The bones in the front limbs of many mammals are similar in their structure and arrangement. What term is used to describe physical similarities between related
Which best describes why a government’s actions are important within macroeconomics?
China’s government discourages population growth through all of the following measures except __________.
For the equation y = 3x2 − 4x + 11, choose the correct application of the quadratic formula. x equals four plus or minus the square root of n
Expansionary policies are intended to _____ economic growth, and contractionary policies are intended to _____ economic growth.
the product of 5 and a number is 10
Why is it important to know about the health triangle?
what is the alarm stage
Show or explain how to write 8,523 in expanded form using 15 hundreds