justamiya justamiya
  • 03-11-2020
  • Chemistry
contestada

What is the energy of a microwave photon that has a frequency of 9.86 x 1012 Hz?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 09-11-2020

Answer:

6.533 × 10^-21J

Explanation:

The energy of the microwave photon can be calculated using:

E = hf

Where;

E = energy of photon (J)

h = Planck's constant (6.626 × 10^-34 J/s)

f = frequency (9.86 x 10^12 Hz)

Hence, E = hf

E = 6.626 × 10^-34 × 9.86 x 10^12

E = 65.33 × 10^(-34 + 12)

E = 65.33 × 10^(-22)

E = 6.533 × 10^-21J

The energy of the microwave photon is

6.533 × 10^-21J

Answer Link

Otras preguntas

An embolus is a piece of a clot that lodges in a blood vessel, blocking the flow of blood through that vessel. Most emboli are composed of hydrophilic substance
what is meant by a stationary object??​
Explain how 1 is greater than -1! pls help
How are dbg and dbg different
If Sis the midpoint of, RT RS= 5x+ 17, and ST= 8x–31, find RS.
How did US relations with the powers of Europe change in the early 1800s?
PLZ IN THIS ASAPP!!! ILL GIVE YOU BRAINLIST!!!
Why is it important to manage and take care of our household well?
Write a function transpose(matrix) that returns the transpose of the input matrix, which is represented as a list of lists. Recall that the transpose of a matri
Is it possible to draw a triangle with these measurements? • Angles 90°, 45°, and 45° I don’t know help