rosaarmenta
rosaarmenta rosaarmenta
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

how much power is needed to lift a 2kg package from the floor to a table 1.2 meters off the ground in 1 second?

Respuesta :

juraijsaeed
juraijsaeed juraijsaeed
  • 03-11-2020

Answer:

Given mass = 2kg, height = 1.2m,g = 9.8.

We know that Work done W = FD

= > W = (mg)(D)

= > W = (2 * 9.8)(1.2)

= > W = 23.52 Joules.

Answer Link

Otras preguntas

What is 13.250 as a decimal help this is due in 10 minutes
Br+ is isoelectronic with noble gas?
Why will the monster be said when he learns of Victors death (17)
ASAP I REALLLLY NEED HELP The Wells family drinks 8.5 gallons of milk per week. The McDonald's family drinks 1.1 gallons of milk each day. What is the differenc
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (8, -4) and (1, -7)​
tan^-1[-squareroot3/3] what is the degree
x/3-5/4= -31/12what is x if you get this right I will give you brainlyand double points
Let's solve the exponential equation 4ex = 80. (a) First, we isolate ex to get the equivalent equation Correct: Your answer is correct. . (b) Next, we take ln o
Linda buys a plastic crab for 1 penny. Ian buys a dolphin bookmark for 2 dimes. How much money do they spend in all?
What can you do to improve your note-taking skills?