emilianovillalobos36 emilianovillalobos36
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

Suppose one wishes to accelerate a 2000 kg Toyota from 10 m/s 30 m/s in 8 seconds. What force would be required?

Respuesta :

educationfas educationfas
  • 03-11-2020

Answer:

5000 N

Explanation:

F = m×Δv/Δt

F = 2000(30-10/8)

F = 5000 N

Answer Link

Otras preguntas

2x-y=-63x-4y=-4Solve using elimination and then substitution
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
the blueprint for landscaping a yard has a scale of 1/2" to1 foot. if the blueprint is a rectangle 18 inches by 22 inches,what are the dimensions of the yard?
How do I change 36 to 360
what is the equation of a line in slope-intercept form with a slope of -3/4 and a y-intercept of -2
What constitutional principle did the supreme court establish in the McCulloch case
The following are four largest country's in the world Russia Canada China united states what country located in south america also ranks as one of the ten large
How and where has oil, road development, mining, dams and agriculture contributed to local economic, political, and land use issues?
Tim solved a system of linear equations. He found that an infinite number of points satisfied the system. What do you know for certain is true about the two lin
What is the definition of popular press source?