ryanpilgrim89 ryanpilgrim89
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a baseball moving at 10 m/s that has a mass of .5 kg?

Respuesta :

jeremiahkevinm
jeremiahkevinm jeremiahkevinm
  • 03-11-2020

Answer:

25J

Explanation:

Given that,

  • velocity = 10 m/s
  • mass = 0.5kg

Kinetic energy = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × mass × velocity²

                        = 0.5 ×0.5 ×10²

                         = 25 J

Answer Link

Otras preguntas

The purity of ecstasy is always in question, why? (short answer)
why might have people followed the rivers to find their way into asia
what is mean median mode and range?
Sole the equation 6n + 9 = -3n - 21 - 6 for n
Why is metal often used for cooking pan?
.......................
Please someone help me getting this questions right really need them! 7. Read the situation and identify the type of conflict specifically described. Three wo
A Stocks price gained 3% in April and 5% in May and then lost 4% in June and 1% in July during which month did the stocks price change the most
Tyler went to the supermarket to buy food for a food pantry. He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack. Pasta costs $1 for a 1-pound pac
For a house call, a veterinarian charges $70, plus $40 an hour. A. Write an equation that represents the total fee y y (in dollars) the veterinarian charges for