MuskaanJhuramalani MuskaanJhuramalani
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

An electric pump has 2kW power . How much water will it lift every minute if the height is 10 m ?

Respuesta :

jeremiahkevinm
jeremiahkevinm jeremiahkevinm
  • 03-11-2020

Answer:

Given that,

  • Power = 2000 W
  • time = 60 seconds
  • distance= 10m

Power = work done ÷ time

Here, since the movement is vertical, w = mgh

So,

Power = mgh÷t

2000 = (m × 9.8 ×10) ÷ 60

m = (2000 ×60) ÷98

m = 1224.5kg

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?