Lunettebjg
Lunettebjg Lunettebjg
  • 02-11-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a metal cube that is 1.30 cm in length and has a mass of 8.402 g.

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 08-11-2020

Answer:

3.824g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be calculated using:

Density = mass/volume

The volume of of a metal cube that is 1.30 cm in length is:

Volume = 1.3cm × 1.3cm × 1.3cm

V = 2.197cm³

Since mass = 8.402 g and volume = 2.197cm³

Density = 8.402/2.197

Density = 3.824g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

-0.5(14a - 22) = ? this for my work, please help me.
The number 3 is a factor of _________. A) 4 B) 8 C) 12
What happened with will smith and chris rock oscars 2022.
Explain the stages of ecological succession. Choose either Primary or Secondary succession and then explain the stages of ecological succession. A good essay wi
Question:-what is biotic resources &abiotic resources ​
In Stalin’s rhetorical situation what was the main issue he addressed
The presence of which magnetic feature best explains why a magnet can act at a distance on other magnets or on objects containing certain metals? fields dipoles
10 tasks and 5 exercises. How many ways are there to build the test?
Office parks are MOST LIKELY to be found in areas dominated by which sector of the economy? Primary Secondary Tertiary Quaternary Quinary
Simplify: 18 - ⎷81 + 9 · 3⁴ - (3 - 2 + 9) ÷ 2