alybalyrose alybalyrose
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

You drop an object from a second-floor window. What is the speed of the object after 1 second and 2 seconds?

Respuesta :

pfellas
pfellas pfellas
  • 02-11-2020
After 1 second speed = 9.8 m/s
After 2 second speed = 19.6 m/s
Answer Link
jparavate
jparavate jparavate
  • 02-11-2020

Answer:

9.8 meters per second at 1 second, then 19.6 at 2 seconds

Answer Link

Otras preguntas

The cost of renting a car is 35/we plus $0.25/mi traveled during that week. An equation to represent the cost would be y= 35+0.25x, where x is the number of mi
Write an equation for a line perpendicular to y=3x−1 and passing through the point (-9,4)
You roll a fair six sided die what is P
Three main skills used in basketball
Find an equation of the line passing through the pair of points. Write the equation in the form Ax + By = C. left parenthesis 4 comma 7 right parenthesis and le
Liquid water absorbs energy from the sun. Some of the molecules on the surface gain enough energy to break away into a gaseous state. What process is described
please try to answer before 1:20 pm!!! thank you
An anemometer is used to measure_________. a) temperature b) air pressure c) wind direction d) wind speed
I have 4 times the homework than my brother. I have 9 more sheets than him. How many sheets of homework do we have altogether?
Help!! Solve this 6x^3 - 8y^3 - 12x^2y^2 + 4xy x=2/3 and y=1/2