JAMLA20 JAMLA20
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

Alexis walked 1.5 km to her house in 0.5 hours. What is Alexis’ speed?

Respuesta :

rafaleo84
rafaleo84 rafaleo84
  • 02-11-2020

Answer:

Speed = 3 [km/h]

Explanation:

To solve this problem we must use the definition of speed which relates the distance traveled for a while.

Distance = 1.5 [km] = 1500 [m].

time = 0.5 [hr] = 1800 [s]

Speed = Distance/time

Speed = 1.5/0.5

Speed = 3 [km/h] or 1500/1800 = 0.8333[m/s]

Answer Link

Otras preguntas

which one is greater 4/6 12/12​
Please help I dont know the answer please no links!
simplify the expression:1. 64 * 63!option:A. 65!B. 64!C. 66!D. 63!​
can ya'll draw me and can ya'll try to draw me please
One element common to all compliance plans is having O A. a support committee O B. a government representative O C. internal monitoring systems O D. an operatin
anong salita ang hindi dapat mapabilang sa pangkat dahil aa naiibang uri nito?a.anob.kailanmanc.saand.sino​
What did the former Roman Empire become? The Byzantine Empire The Western Empire France The Ottoman Empire
what is the claim of leaving main street passages128-129
Need help with this math please
HELP!!! The town council votes to construct an energy plant on the bank of a large river. It uses river water in its cooling tanks and releases the wastewater b