cindyy17
cindyy17 cindyy17
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

How long would it take someone jogging at 2.4 m/s to travel 2300 m?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

958 Second or 15 minute and 58 second approximately 16 minutes

Explanation:

m / m/s

2300/2.4 = 958 second

958/60 = 15 minutes and 58 seconds approximately 16 minutes

Answer Link

Otras preguntas

how are solutions and compounds similar
How could you leave home on Monday to go sailing on the ocean,sail for 1 hour on Sunday,and return home on monday
What is the condition in which two different alleles are expressed equally when inherited ?
When Mendel crossed two hybrid plants for stem height (Tt), what results did he always get?
Algebra 1. i just need help with understanding multiple step equations like...72+4-14d=36 ???? D=????
suppose that x and y are both integers. find the solution of 10x^2+11xy+3y^2=7
An estate valued at $75,000 is divided among three daughters. In the ratio 5:8:2 respectively. Calculate the amount each receives
Humans always have a negative impact on the environment ?TRUE or FALSE ?
What are four physical properties of an orange.
How much does the element Radon cost per pound