oakenehh
oakenehh oakenehh
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

How much does a person weigh if it takes 700 kg*m/s to move them 10 m/s

NEED ASAP

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 02-11-2020

Answer:

[tex]\huge\boxed{m = 70 \ kg}[/tex]

Explanation:

Given Data:

Momentum = P = 700 kg m/s

Velocity = v = 10 m/s

Required:

Mass = m = ?

Formula:

P = mv

Solution:

m = P / v

m = 700 / 10

m = 70 kg

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AnonymousHelper1807

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?