vvmsball98101803 vvmsball98101803
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

A ball is thrown upward with an initial velocity of 4 m/s. The ball's
velocity after 8 seconds is m/s. (g=-9.8m/s2

Respuesta :

jacquezblanchard jacquezblanchard
  • 25-02-2022

Answer: -74.4 m/s

Explanation: Vf = Vi + at = 4 + (- 9,8) x 8 = -74.4 m/s

Answer Link

Otras preguntas

The _____ week scan is then time when most parents will know if they are having a boy or a girl.
m ^ 1/3 x m ^ 1/5. Picture below.
98 points! Easy! Show work! PART 2!
Karl opens a savings account with $2500. He deposits $1500 every year into the account that has a 0.75% interest rate, compounded monthly. If he doesn't withdra
Write the point-slope form of an equation for a horizontal line that passes through (-15, 11). y – 15 = 0 y + 11 = 0 y – 11 = 0 y + 15 = 0
|2/3 q−1| =5 help meeee ASAP
PLEASE HELP ASAP!! WILL GIVE BRAINLIEST
Two grain-collecting machines can collect all the grain from a field 9 days faster than if the first one was doing it alone and 4 days faster than if the second
Identify the gerund phase.
Which statement best describes the biological process of photosynthesis?