nicole5162 nicole5162
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

A 64.1 kg person is jogging at
2.93 m/s. How much KE does
the jogger have?
(Unit = J)

Respuesta :

Magzs Magzs
  • 01-11-2020

Answer:

275.15 J

Explanation:

Mass of the person = 64.1kg

Speed of person = 2.93m/s

Now,

K.E. = 1/2mv^2

.K.E. = 1/2*64.1*2.93*2.93

K.E. = 275.15 J

Answer Link

Otras preguntas

Last year Ellen received $75,000 in compensation from her employer who also agreed to pay her Social Security taxes of $4,650 and Medicare taxes of $1,088 witho
Write the correct definite article in the space. 1. _____ manzana 2. ______ bota 3. _______ gato 4. _______ caballo 5. _______ vaca! ! 6. _______ conejo 7. ___
The Corps of Discovery established legal claims in the Pacific Northwest to O prevent other countries from controlling the region. O keep France from regaining
What part of the cardiovascular system is responsible for the one-way flow of blood through the chambers of the heart
What is the formula for hexaboron tetrabromide
Aria borrowed some money from her friend in order to help buy a new video game system. Aria agreed to pay the friend back some amount every week until her loan
Read the excerpt from “A Genetics of Justice” Which statement best analyzes how the author develops the central idea across the paragraphs?
help meee only number 4​
Define recycle, reuse and reduce?​
(3,-2) (4,5) m = [?]