jenmilt jenmilt
  • 01-11-2020
  • Chemistry
contestada

how many atoms are in 6.6x10^-3 mol of C

Respuesta :

joniyamurray
joniyamurray joniyamurray
  • 22-11-2020

Answer

Explanation:

85.9 (g C) = 85.9 (g C) / 12.00 (g/mol C) = 7.158 (mol C)

7.158 (mol C)*[6.022*1023 (atoms/mol C)] = 4.31*1024 C-atoms

Answer Link

Otras preguntas

How do I factor polynomials by grouping, step by step? 4x^2 - 19x+ 12
an explanation describe if a green pet mates with an orange pet, can they have any orange offspring.
where are the three parts of an atom located
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
Jennie had $300. Then she spent $15 on a new shirt. What percent of the money does Jennie have left
Emma uses a 250 meter roll of crepe paper to make streamers. How many dekameters of creme paper does emma use?
_______ is the largest continental biome. It experiences long, cold winters; short, mild summers; and low precipitation. It is characterized by coniferous fore
An archer’s arrow follows a parabolic path. The height of the arrow f(x) is given by f(x) = -16x^2 + 200x + 4, in feet. Find the maximum height of the arrow.
what is the lcd of 10/11,29/44
How many combinations of 5 students can a teacher choose from 24 students? A. 5,100,480 B. 42,504 C. 7,962,624 D. 120