yusraahussain05 yusraahussain05
  • 01-11-2020
  • Chemistry
contestada

How many milliliters are in 8.12 moles of N2

Respuesta :

Pematshomo
Pematshomo Pematshomo
  • 01-11-2020

Answer:

1.2506 g/L is the density of N2

8.12 moles x 28g/mole = 227.36 g

227.36 g x L/1.2506 = 181.888 L (1000ml/L)= 181,888 ml

Answer Link

Otras preguntas

Solve the absolute value equation for x. |4 - 2x| + 6 = 18 Enter your answers in the blanks in order from least to greatest. x = first answer or second ans
Select the correct answer. F budy What is the primary biomolecule that cells use for energy? A. ATP B. glucose C. D. NADH NADPH E. oxygen Edhe timi Al die reser
El equipo de baloncesto de la Escuela perdió 25 partidas de 45 y empató nueve partidas ¿qué porcentaje de partidas ha perdido y qué porcentaje ha ganado?
How do you graph this?
Why does aspirin appear in different doses and give different effects?​
Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Please show all work, including the trig function used.
The substances of the mantle are mostly in the............. state. ​
ግብረና ምን ማለት ነው በእናታችሁ መልሱለእኝ
A sample of an unknown compound is vaporized at 120 C . The gas produced has a volume of 1900. mL at a pressure of 1.00 atm , and it weighs 2.00 g . Assuming th
10/7- 2 8/7 help pls