chrpal078
chrpal078
03-10-2020
Physics
contestada
vf=vi−gt if the time is 2 seconds
Respuesta :
wiccapagan1965
wiccapagan1965
03-10-2020
vf=vi-gt. vf =0-9.8*2= 19.6 m/s
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 15+ )
Otras preguntas
the following ordered pairs give the entrance exam scores x and the grade-point averages y after 1 year of college for 10 students.interpret the slope of the li
solve the equation using elimination. 3x-4y=9-3x+2y = 9.
What is the mathematical operation utilized when simplifying the following expression (4 + 3)²
Glven: Circle P with center at (-2, 3) and a radius of 23. Identify the equation that could represent circle P. (3 – 2) + (y - 3)2 = 23 (2+2) + (y + 3)' = 23 (2
What are three characteristics of nonmetals?
Solve for x and simplify your solutions:x^2 = 63Select ALL the correct answers.answer choices include:18√79√7-3√73√7-18√7-9√7
In the diagram above <3 = 135 degrees find the measure of <4
In a running competition, a bronze, silver and gold medal must be given to the top three girls and top three boys. If 8 boys and 6 girls are competing, how many
Find the distance between the points ( 3,1 ) and (9,9). Write answers as a whole number or a fully simplified radical expression. Do not round
Which choices are equivalent to the expression below? Check all that apply.A.B.C.72D.E.F.