chantelvital
chantelvital chantelvital
  • 03-10-2020
  • Chemistry
contestada

An object has a volume of 3.5 cm and a mass of 7 grams. Find the object's density.​

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 03-10-2020

Answer:

The answer is 2 g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question

mass = 7 g

volume = 3.5 cm³

So we have

[tex]density = \frac{7}{3.5} \\ [/tex]

We have the final answer as

2 g/cm³

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

if juliet consistently buys health insurance for twenty years but never suffers a costly illness, were her premium payments wasted?
The majority of poles are ___. a. roman catholic, b. jews, c. communists, d. muslims
A diamond with a mass of 45 g hangs motionless from a chain. what is the upward force of the chain on the diamond?
In the group of jobs below which does not belong? Secretary Stock Clerk Accountant Driver Receptionist
which of the following occurred after coalition troops entered Kuwait
errors in genes that result in the production of defective proteins are called ?
what factor is not a part of the highway traffic system? a. the environment b. highways c. drivers d. car washes
what are the measures taken by counties to takle tropical storms
which property is illustrated by the following statement? if hxa =rgi, then rgi =hxa
six times the sum of a number and twelve is forty. which equation represents this? 6n 12n = 40 6n 12 = 40 6(n 12) = 40