muffy315
muffy315
03-10-2020
Chemistry
contestada
how many moles of water are in 0.340 g of water?
Respuesta :
zaynah29cfc
zaynah29cfc
03-10-2020
Answer: 0.018 recurring?
Explanation:
moles = mass/mr
H20 = 2 + 16 = 18
0.340/18 = 0.018
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 83+ )
Otras preguntas
subtract the fraction and simplify the answer 13/15 - 1/5
What are the first settlers before it was discovered and name as America.
Z varies inversely with the product of x and y. When x=2 and y=4, z=0.5 what is the value of z when x=4 and y=9?
When did the partisan press era take place?
what's the circumference of a circle with a diameter of 12 ft?
A person who is 1.5 meters tall casts a shadow that is 8 meters long. The distance along the ground from the person (N) to the flagpole (G) is 32 meters. Find t
An NHTSA study found that the average inpatient costs for crash victims who were not using safety belts were __________ percent higher than for those who were b
a number raised to a negative exponent is negative. always never sometimes
what is a chart sheet?
what happened when the first continental congress met