elisabeth17 elisabeth17
  • 03-10-2020
  • Physics
contestada

2) What distance does the car take slowing down from 25 m/s if it has a
deceleration rate of 5 m/s for 5 seconds?

Respuesta :

jackiedasappan jackiedasappan
  • 03-10-2020

25 m will be taken to stop the car

Answer Link

Otras preguntas

this is a challenging problem ? can someone help
When was gogle created
which is a quadratic function? f(x) = 2x x 3 f(x) = 0x^2 – 4x 7 f(x) = 5x^2 – 4x 5 f(x) = 3x^3 2x 2
which of the following correctly compares the functions of the epididymis and the urethra? a. sperm mature in the testes and travel through the epididymis to th
the probability of selecting a consonant from the letters of the alphabet is 21/26
what will occur if the steepness of an inclined plane is decreased?
which materials typically make up the a horizon in soil?
ginny is studying a population of frogs. she determines that the population is decreasing at an average rate of 3% per year. when she began her study, the frog
Why is it important to assess flexibility both before AND during a workout regimen?
what is the slope of a line that is perpendicular to the line 2y – 3x = 8?