ericktogodly7 ericktogodly7
  • 03-10-2020
  • Biology
contestada

An object has a density of 20.00 g/mL. If the object has a volume of 50.00
ml, what is its mass?

Respuesta :

Space
Space Space
  • 03-10-2020

Answer:

m = 1000 g

Explanation:

D = M / V

Step 1: Define

D = 20.00 g/mL

M = ?

V = 50.00 mL

Step 2: Substitute and solve for m

20.00 g/mL = m/50.00 mL

m = 1000 g

Answer Link

Otras preguntas

what is 2906 to the nearest thousand
Which geographic feature contributed to the beginning of Farming communities?
Novel pantai kasih... Perbezaan watak utama dengan watak sampingan?? #hope dpt tlg
This is word used to describe a characteristic of a hypothesis. It means you are able to experiment to see how two variables may be related
How do you simplify 13/78
10 plus 12 plus another number divided by 3 equals to 15 what is the third number?
Does the moon Triton have a magnetic field?
11(4x + 12) + 7x - 11 ( Please Help )
What pigment traps the energy?
Scientists decide the age of different rock layers by the things that they uncover in the rock. Which of the items below could scientists use to date a layer of