haydencrawford1
haydencrawford1 haydencrawford1
  • 03-10-2020
  • Physics
contestada

A piece of metal is 4 cm by 10 cm by 2
cm. Find its mass if it has a density of 2
g/cm^3

Respuesta :

Space
Space Space
  • 03-10-2020

Answer:

m = 160 g

Explanation:

Density = Mass / Volume

D = m/v

Step 1: Define

D = 2 g/cm³

V = 4 cm · 10 cm · 2 cm = 80 cm³

M = ?

Step 2: Substitute and solve for m

2 g/cm³ = m/80 cm³

m = 160 g

Answer Link

Otras preguntas

Why might a telescope be built high in the mountains above weather sys tems. How does this make observing the sky easier?
An orbital is defined as a region of the most probable location of (1) an electron (3) a nucleus(2) a neutron (4) a proton
How can you make sure that the food you serve them will not contain foodborne illnesses? Can someone help me please :) ?
write each power as a product of factors 2^4 4^2 9^2 8^5 5^3 7^3
The region that is the most probable location of an electron in an atom is (1) the nucleus (3) the excited state(2) an orbital (4) an ion
Which ancient Chinese philosophy started first?
Which substance is an Arrhenius acid? (1) LiF(aq) (3) Mg(OH)2(aq) (2) HBr(aq) (4) CH3CHO
Which terms are used to identify pure substances? (1) an element and a mixture (2) an element and a compound (3) a solution and a mixture (4) a solution and a c
find the surface area of the open circular cylinder shower=4 h= 7
Under which of the following circumstances does a president usually experience a reduction of political power?